Vücudunuzu Dinleyin

Vücudumuzun sinyallerini çoğu zaman duymazdan geliyoruz. Aslında vücudumuz bizimle sürekli konuşuyor. Bize yaşadığı fizyolojik değişimlerini, sıkıntılarını, şikayetlerini fısıldıyor. Hatta zihnimizden geçen düşüncelerin ve duygularımızın yansımalarını bile haykırıyor. Ne yazık ki çok azımız bu sese duyarlıyız.

En son ne zaman “Bugün çok yorgunum biraz daha uyumalıyım” dediniz? Ya da “Birazdan acıkacağım”, “Kaslarım çok gergin, rahatlamalıyım”, “Üstümde ağırlık var, bugünü biraz hafif geçirmeliyim” diye fark ettiniz vücudunuzun işaretlerini?

Çoğu zaman o kadar yoğun ki zihnimiz, yapılacaklarla, mecburiyetlerle, listelerle, bilinçli veya bilinçaltı düşüncelerle ve anılarla vücudumuza kulak kabartmıyoruz. Aslında o söylüyor bize neye ihtiyacı olduğunu ama biz erteliyoruz onun isteklerini. “Şu anda dinlenemem, yapılacak çok işim var” diyoruz. “Şu anda bir şey atıştıramam, bir an önce yetişmem gerek” diye sinirleniyoruz. “Şu anda rahatlayamam, aklımdaki listeyi tamamlamadım” endişesiyle boğuşuyoruz. Hatta küçümsüyoruz bedenimizi.

Vücudumuz bir barometre gibi fiziksel, zihinsel ve duygusal ihtiyaçlarımızı bize gösteriyor. Ancak biz içgüdüsel ihtiyaçlarımıza bile kulaklarımızı tıkıyoruz. Duygusal yeme atakları yaşıyoruz. Uyku ihtiyacımızı görmezden gelip konsantrasyon sorunu yaşıyoruz. Veya bir an geliyor, nasıl olduğunu anlamadan bir sakatlık, bir bel incinmesi, mecburi bir istirahat alıyoruz.

Cinsel istek ve motivasyon için de durum aynı. Her kadının vücudunda cinsel bir potansiyel var, içgüdüsel dürtüler var, doğuştan gelen arzu ve çekim hisleri var. Günlük hayatta ise çoğu kadın bu hisleri fark edemeyecek kadar yorgun, bitkin ve meşgul. Cinsellik sırasında da vücudunuz size geri bildirim veriyor. Neye ihtiyacınız olduğunu, neyi sevdiğinizi ve o an neden hoşlanmadığını size söylüyor. Ancak yine birçok kadın vücudunun sinyallerine duyarsız kalıyor ve tatmine sırt çeviriyor.

Şimdi şu an duyun vücudunuzun size ne dediğini.

Dinleyin.

Neye ihtiyacınız var önemseyin.

Ertelemeden vücudunuzun sözünü dinleyin.

Hayatta tüm önceliklerinizi vücudunuzun sinyalleriyle şekillendirin.