Ten Uyumu Kader Mi?

Yaygın inanışa göre ten uyumu olan çiftler daha ilk beraberlikten itibaren karşı konulmaz bir çekim hissediyor, harika bir cinsel yaşama sahip oluyor ve bir daha hiç cinsel sorun yaşamıyor. Tam tersine tenleri uymayan çiftler ne yaparlarsa yapsınlar tatminkar bir seks hayatına sahip olamıyor.

Maalesef bu çok da doğru değil.

Aslında ten uyumun dayandığı bazı fizyolojik gerçekler var. Örneğin fermon adı verilen ve vücutta doğal olarak üretilen özel kokular karşı cinste seks hormonlarını aktive ediyor. Bu nedenle çoğu kişi ilk etkileşimde özellikle ten kokusuna duyarlılık gösteriyor. Fermonlar nedeniyle cinsel yönden bir çekim hissediyor.

Ancak bu çekim cinselliğin iyi geçeceğinin ve çiftin ortak bir zevke ulaşacağının garantisi değil!

Ten uyumunu sağlamak çoğu zaman bu çekimden çok daha fazlasını gerektiriyor.

Mesela ilk beraberliklerinden itibaren cinsel tatmini yakalayan çiftlerin fark etmeden yaptığı bazı davranışlar var. Bu çiftlerde partnerlerin cinsel yönden birbirlerinin yanında rahat davranabildiklerini, yargılanma korkusu olmadan birbirlerini sözel olarak veya beden diliyle yönlendirebildiklerini, cinsel açıdan ortak bir tatmini hedeflediklerini görüyoruz. Yanlış anlaşılma endişesi, cinsel yönden başarısız olma kaygısı, kendini ispat etme telaşı yerine bu çiftler birbirlerine anlayışla, saygıyla ve içtenlikle yaklaşıyor. Cinsellikte keyif aldıkları-almadıkları şeyleri, arzularını, fantezilerini paylaşabiliyor. Şehir efsanelerine maruz kalmamış, doğru cinsel bilgilere sahip kişilerde cinsel uyum daha hızlı ve kolay gelişiyor.

Seks öncesinde, sırasında ve sonrasında eşe yakın hissedildiğinde, dokunuşlara odaklanılıp heyecanlanma beklendiğinde, cinsel isteklerle ilgili suçluluk duyulmadığında ten uyumu tekrar canlandırılabiliyor.

Cinsel sorunların tedavi edilmesi ise ten uyumunu sağlamak için olmazsa olmaz!

Kısacası ten uyumunu sağlamak, iyileştirmek ve geliştirmek mümkün!

Mutsuzsanız vazgeçmeyin, kader gibi algılamayın.

Daha iyi ve kolay bir uyum mutlaka için yapabilecekleriniz vardır!