Mutsuzsanız Bu Bir Sorundur!

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre sağlık sadece hastalığın olmaması anlamına gelmiyor. Biyolojik, psikolojik ve sosyal yönden yani tam üç boyutta birden kendinizi iyi, enerjik ve rahat hissediyorsanız “sağlıklıyım” diyebilirsiniz. Yani biyolojik sağlık iyiyken psikoloji kötüyse, psikoloji iyiyken sosyallik kötüyse olmuyor. Bunların hepsi bir arada ve dengedeyse o zaman gerçek anlamda sağlık oluyor.

Cinsel sağlığı değerlendirirken de bu tanıma dikkat etmemiz gerekiyor. Cinsel açıdan sağlıklı olmanız için hem biyolojik açıdan hem de psiko-sosyal açıdan denge gerekiyor.

Bu tanımın içine biyolojik açıdan seks hormonları, beyindeki nöro-kimyasal maddeler, cinsel bölge damarları, sinirleri, kasları ve bunları etkileyen tüm organik rahatsızlıklar, kullanılan ilaçlar giriyor. Kısacası cinsel işlevleri yöneten tüm anatomik ve fizyolojik mekanizmalar biyolojik açıdan cinsel potansiyele etki ediyor.

Ancak tüm bunların sağlıklı olması durumunda da cinsel açıdan mutlu hissetmeyebilirsiniz.

Duygusal durumunuz, eşinizle olan ilişki kaliteniz, cinsellikte bugüne kadar ne kadar zevk aldığınız, cinsel bilgi seviyeniz, cinsellikle ilgili şehir efsanelerine ne kadar maruz kaldığınız, eşinizle olan cinsel rutininiz, birliktelik kaliteniz, cinsel iletişimiz, vücut imajınız, zihninizdeki cinsellikle ilgili tüm düşünceler de cinsel sağlığı ve mutluluğu etkiliyor.

Hiçbir hormonsal veya anatomik sorunu olmayan bir kadın neden orgazm sorunu yaşar? Ya da tam tersi: Hiçbir stresi, psikolojik sıkıntısı, cinsellikle ilgili endişesi olmayan bir erkek neden sertleşme sorunu yaşar?

İşte sorun bazen organik ya da bazen psikolojiktir.

Çoğu zaman ise hem organik hem psikolojiktir.

Cinsel isteksizlik, uyarılma sorunu, orgazm problemi, cinsel ağrı, kasılma şikayeti, sertleşme güçlüğü, erken boşalma gibi pek çok sorunun altında biyolojik-psikolojik-duygusal-ilişki kaynaklı nedenler yatabilir.

Size bir tüyo:

Her zaman elle tutulur bir cinsel sorun yaşamanız da gerekmez. Üstelik sorunun ciddi olması için mutlaka yıllardan beri yaşamanız da gerekmez. Cinsel sıkıntılar sadece sertleşme sorunu yaşamamak veya orgazm olamamak demek değildir.

Eğer cinsel yaşamınızda herhangi bir nedenle mutsuzluk, eksiklik, huzursuzluk, tatminsizlik yaşıyorsanız o zaman biz bunu bir sorun olarak değerlendiriyoruz.

Eğer hayalinizdeki cinsel yaşama henüz ulaşamadıysanız veya eskiden herşey yolundayken şimdi ciddi bir mutsuzluğunuz varsa sağlığınıza kavuşmanın tam vakti!