Mutluluk Günlüğü Tutun

Mutluluk hissini tetikleyen onlarca şey var. Genleriniz, mizacınız, geçmişiniz, inançlarınız, psikolojik yapınız, şu anki stres kaynaklarınız, sağlığınız, aileniz, hayat seçimleriniz…

Tüm bunların yanında mutlu olmayı düzenli olarak hatırlamak da gerekiyor.

Çünkü mutluluk hissi aynı bir kas gibi gelişebiliyor. Yeter ki bu kası çalıştırın, geliştirin. Mutluluk kasınız güçlendikçe günlük hayatınızda sizi mutlu eden detayları daha rahat fark etmeye başlıyorsunuz.

Mutluluk kasını geliştirmenin en kolay yollarından biri mutluluk günlüğü tutmak. Aslında günlük tutmanın huzur ve keyif hissini arttırdığını gösteren pek çok çalışma var. Bunların arasında en popüler olanlarından biri “Şükran Günlüğü”. O gün şükran duyduğunuz şeyleri düzenli olarak not almanın genel hayat tatmini algısını yükselttiği gösterildi. Siz bunu mutluluk için de deneyebilirsiniz.

İster yazarak, ister gün sonunda hatırlayarak, ister bunu bir aile aktivitesi haline getirerek o gün içinde olan ve sizi mutlu eden üç şeyi not almak yeterli. Mesela yatmadan önce mutlaka o gün içinde sizi mutlu eden üç şeyi hatırlamak bile fark yaratıyor. Bunu eşinizle, çocuklarınızla bir oyun haline getirebilirsiniz.

En basit haliyle uyku öncesi gününüzü gözden geçirerek o gün sizi mutlu etmiş olan detayları fark etmeye çalışın. Bu bile önemli bir efor. Bazen hiç üstünde durmadığınız, hiç gözünüze çarpmayan, sizi hiç etkilediğini düşünmediğiniz küçük mutluluklar keşfedebilirsiniz.

Mutluluk bir kas gibiyse aynı iskelet kaslarında olduğu gibi onu sürekli olarak gözlemlemek, çalıştırmak gerekiyor. Bu nedenle bu hatırlama işi bir alışkanlık olana kadar küçük oyununuzu devam ettirin. Bir süre sonra farkı hissedeceksiniz.