Libidoyu Harekete Geçir

Hayal edin:

Cinsel isteğiniz düşüş yaşayabilir, cinsel hayatınızda mutsuz hissedebilir veya arzu ettiğiniz tatmini yakalayamamış olabilirsiniz. Önce neyi arzuladığınızı hayal edin. Nasıl bir cinsel hayata sahip olmak isterdiniz? Kendinize ütopik hedefler koymadan şu anki seks hayatınıza neleri kolayca adapte edebilirdiniz?

Farkına varın:

Ne zaman aklınıza seks hayatınızla ilgili olumsuz bir düşünce veya duygu gelse bunun farkına varın. Sonra dikkatinizi şu anda olumlu giden ve seks hayatınızda sizi şu anda mutlu eden noktalara verin. Dikkatinizi olumlu olana vermek hem sizi rahatlatacak hem de yapabileceğiniz ufak değişimler için cesaret verecektir.

Bu cümleyi tamamlayın:

“Cinsel isteğim…… olduğunda artıyor”: Hiç cinsel isteğinizin arttığı zamanları düşündünüz mü? Genelde cinsel isteğin içgüdüsel olduğuna inandığımız için “cinsel istek ya vardır, ya yoktur” şeklinde düşünürüz. Oysa cinsel isteğin iyileştiği ve yükseldiği özel durumlar olabilir. Partnerinizle duygusal bir yakınlaşma yaşamanız, o günü keyifli geçirmeniz, uykunuzu almış olmanız, romantik bir akşam yemeği, erotik bir film izlemek… Bunların hepsi ve daha fazlası cinsel isteği olumlu etkileyebilir. Size özel durum ve zamanları hatırlayın.

Harekete geçin:

Partnerinizin cinsellikte yaptığı veya yapmadığı şeyleri bir yana bırakın ve kendi cinsel isteğinizi nasıl arttırabileceğinizin yollarını arayın. Seksi daha sık aklınıza getirin, sizin için cinsellikte uyarıcı veya hazırlayıcı olan davranışları daha çok yapın. Önce beyninizi cinselliğe hazırlayın. Göreceksiniz önemli bir yol kat edeceksiniz.