Kegel Egzersizleri Nasıl Uygulanır?

Kegel egzersizleri “Aşk Kasları” olarak tabir ettiğimiz pelvik adeleleri çalıştırmanızı sağlar. Bu kasların hem idrar fonksiyonları açısından hem de sağlıklı bir cinsel yaşam için önemli görevleri var. Daha kolay uyarılma ve orgazm için her gün yapacağınız düzenli Kegel egzersizleriyle aşk kaslarınızı güçlendirebilirsiniz.
Bu özellikle hamilelik, loğusalık ve menopozda önemli!

Kasların Yerini Bulun

Kas egzersizlerine başlamadan önce aşk kaslarının nerede olduğunu anlamanız gerek. Ancak bu kasların yerini tayin etmek kolay değil. Kasların yerini bulmak için kolay bir yöntem deneyebilirsiniz.

Bir daha tuvalete gittiğinizde idrarınızı yaparken tutmayı deneyin. Daha sonra tekrar idrar yapmaya devam edin ve bir kez daha idrarı tutun. İşte cinsel bölgenizi çevreleyen pelvik kasların bir kısmını fark ettiniz.

Aynı çalışmayı bir dahaki sefer idrar yaparken değil, boş mesane ile rahat bir koltukta otururken veya uzanırken deneyeceksiniz. İdrarı tutup bırakma egzersizini uzun sürekli tekrarlamayın. Bu tam tersine uzun vadede kasları zayıflatır.

Eğer kas çalışması yapmaya engel bir durumunuz varsa önce hekiminize danışın.

Kasları Çalıştırın

İdrarınızı tutup bırakarak kasların yerini tayin ettikten sonra mutlaka boş mesane ile rahat bir koltuğa oturun veya uzanın. Aşk kaslarınızı kuvvetle sıkın ve tutun. İşte buna “Kegel Egzersizi” diyoruz.

3-5 saniye kasları kastıktan sonra gevşetin ve 5 saniye dinlenin. Bir kaç kez bu egzersizi tekrar edin.

İlk başladığınız dönemde kaslarınız hızlıca yorulabilir. Yeni başlayanlar için 5 tekrar (kasma-gevşetme ve dinlenme ) iyi bir rakamdır. Çalışmaları her gün uygularsanız, kaslarınızı giderek daha uzun süre kasılı tutabilir ve daha çok tekrar yapabilirsiniz. Bir seferde kaslarınızı yaklaşık 10 saniye kasıp rahatlatabiliyor ve bunu 10 kez tekrarlayabiliyorsanız iyi bir noktaya gelmişsiniz demektir.

Bu şekilde günde 1-3 kez 10’ar tekrar ile bu çalışmaya devam edebilirsiniz. Uzun vadede kuvvetlendirdiğiniz kasları korumak için çalışma sayısını günde 2’ye indirebilirsiniz.

Unutmayın, Kegel çalışmaları ancak belli bir süre sonra etkisini gösterir ve çok düzenli uygulanmaları gerekir.

Bunları Yapmayın

  • Kaslarınızı aşırı çalıştırmayın: Bu size fayda değil zarar getirir. Her egzersizde olduğu gibi yavaş yavaş tempoyu ve şiddeti arttırmak daha doğrudur. Ağrı veya rahatsızlık hissederseniz ara vermeyi unutmayın.
  • Yanlış kasları kasmayın: Pelvik kasları çalıştırırken karın, kalça ve bacak kaslarınızı kasmamaya dikkat edin. Bu birçok kişinin yaptığı bir hatadır ve Kegel çalışmalarının etkisini azaltır. Doğru egzersizi yapmayı bir uzmandan öğrenmeniz size en yüksek faydayı sağlar.
  • Vücudu gevşetin: Kas çalışmalarını uygularken sakin bir şekilde nefes alıp verin ve vücudunuzun geri kalanının rahat olduğundan emin olun.
  • Hep aynı yerde uygulamayın: Bu çalışmalara bir kez alıştığınızda trafikte, yemek arasında, bilgisayar karşısında, sinema da bile uygular hale gelirsiniz. Egzersizlere çeşitlilik katın.
  • Boşa kürek çekmeyin: Bu çalışmalar daha kapsamlı pelvik kas eğitimlerinin sadece bir parçasıdır. Eğer belli bir süre geçmesine rağmen kaslarınızda bir fark hissetmiyorsanız boşa kürek çekmeyin bir uzmana başvurun. İşinize yaracak olan pelvik biofeedback” çalışmaları olabilir.