İlişkileri Söylenmeyenler Yönetiyor

“Zevk alıyorum” dediğinizde gerçekten alıyor musunuz? “Ben suçluyum” dediğinizde inanıyor musunuz? “Yok bir şey öfkeli değilim” dediğinizde içten mi söylüyorsunuz?

İşte ne derseniz deyin, o kelimelerin gerçek enerjisi, alt metini, sessiz kısmı söylenmiş kadar oluyor…

Tatsızlık olmasın diye tutuyorsanız kendinizi, bilin ki tutulmuyor o hisler. Ona iyilik olsun diye susuyorsanız bilin ki sustuğunuzu sanıyorsunuz yalnızca. Ağzımız başka, kalbimiz başka konuşamıyoruz aslında.

O kelimelerin gerçek anlamı, söylenmeyenlerin enerjisi, kast edilenlerin yükü ne yaparsanız yapın aktarılıyor. O sizi anlıyor, siz bile fark etmeden.

Bazen inanmak istemese de, bazen görmezden gelse de, bazen geçiştirse de… Biliyor gerçekte ne dediğinizi, ne kast ettiğinizi.

Ama öyle bir alışkanlık hali ki bu ikili konuşma hali yakamızı bırakmıyor bir türlü. Maalesef söylenmeyenlerin yükü söylenenlerinkinden fazla oluyor zaman geçtikçe. Ve söylememek için sarf ettiğiniz enerji giderek artıyor. Öyle ki hepten bitiyor enerji, ses hiç çıkmaz oluyor.

Belki doğru zamanda, anda, doğru kişiye, doğru şekilde ifade edilse sağlıklı olacak bir cümle zaman içinde kendinden büyük yükler alıyor, ifadesi de, söylenmesi de ağırlaşıyor.

Bir durup düşünseniz: Aranızda konuşulanlar kadar konuşulmayan neler var? Ne kadarını söyleyebiliyorsunuz? Ne kadarını saklıyorsunuz? Kim için, ne için? Söylenmeyince iyi mi gidiyor herşey gerçekten?

Konuşsanız ne olur? Nasıl bir senaryo geliyor gözünüzün önüne? Emin misiniz bunun tek senaryo olduğuna?