Grinin Elli Tonu’nu İzlemeden Önce Mutlaka Okuyun!

Sevgililer günü çiftlerin duygusal ve fiziksel yakınlaşmaları açısından özel bir gün. Üstelik bu sene satış rekorları kıran “Grinin Elli Tonu” kitabının devam filmi de geldi. Pek çok kadın ve erkek bu filmleri erotik ve uyarıcı buluyor. Ancak cinsellik açısından yüksek beklentiler içine girmemek ve performans kaygısı yaşamamak için önerilerimize kulak verin:

Bunları Hatırlayın

Erotik filmlerde gerçek hayatta yaşanan cinsel hayatın ve cinsel sorunların yansıtılmadığını bilmelisiniz. Bu filmlerde yüksek uyarılma, yoğun performans ve çoğu kadın ve erkeğin ulaşamadığı zevkler söz konusu. Herkesin bu filmlerdeki gibi bir seks hayatı olduğunu düşünmeyin.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre her 3 kişiden biri en az bir cinsel sorun yaşıyor. Her 5 çiftten biri aseksüel bir ilişki yaşıyor. Bu yüzden hayalinizdeki gibi bir cinsel yaşamınız yoksa önce var olan sorunlarınız için yardım alın.

Uzun yıllardır cinsel içerikli film ve kitaplar cinsel terapi bünyesinde biblioterapi şeklinde kullanılıyor. Bu görüntülere olan cinsel tepki uyarılma fonksiyonunuzun da önemli bir göstergesi. Ancak herkes aynı tip içeriklerden hoşlanmıyor. Kendinizi rahatsız, mutsuz hissederseniz size uygun içeriklere yönelin.

Cinsellikte hayalgücü, düşünceler ve fantaziler önemli bir ateşleyici. Bu fantaziler tamamen düşüncesel kalabilir. Fantazilerin gerçekleşmesi bir mecburiyet değil. Önemli olan kendinizi daha iyi tanımanız, nelerden hoşlandığınızı bilmeniz. Fantazilerden, filmlerden destek alın ama eşinizle size uygun olmayan senaryoları gerçekleştirmek zorunda hissetmeyin.

Sekste mükemmel olmak adına performans endişesi yaşamayın. Kadınlar için çok hızlı orgazma ulaşmak, birkaç sefer orgazm olmak, erkekler için bir gecede birden fazla performans sergilemek, bunu uzun süre devam ettirebilmek gibi hedefler sizi gerginleştirip fonksiyonlarınızı bozabilir. Ana odaklanın. Sevgililer gününü bir “kaygı”, “stres”, “endişe” kaynağı olarak değil, eşiniz ve partnerinizle duygusal ve fiziksel paylaşım zamanı olarak değerlendirin.

Unutmayın cinsel tıp çift tıbbıdır. Önemli olan başkalarının ne yaşadığı değil sizin eşinizle cinsel yaşamınızda mutlu olup olmadığınızdır.