En Doğal Antidepresan

Seks sorunları yaşayan, birbirinden cinsel anlamda uzaklaşan, çok nadir seks yapan veya aseksüel ilişki yaşayan çiftlere seks ilişkide gereksiz bir yük ve zorunluluk gibi gelebiliyor. Oysa seksin size ve ilişkinize olan faydasına odaklandığınızda keyifli bir cinselliğe kavuşmanız daha kolay.

Ödül Etkisi Var

Keyifli bir seks sonrası oluşan tatmin hissinin en önemli nedeni cinsellikte salgılanan ve ödül hormonu olarak bilinen dopamin. Dopamin beyindeki ödül merkezini uyararak seks sonrası kendimizi keyifli, mutlu ve rahatlamış hissetmemizi sağlıyor. Üstelik seksin ödül etkisiyle bir sonraki cinsellik için motivasyon da oluşuyor.

Mutluluk Hormonlarını Arttırır

Seks sırasında pek çok mutluluk hormonu salgılanıyor. Bu mutluluk hormonları genel ruh halini iyileştiriyor, duygu durumu düzenliyor. Özellikle mevsimsel geçişlerde oluşan duygusal gel gitler için seks doğal bir çözüm.

Stresi Azaltır

Günlük hayattaki stres vücudunuzda bir dizi stres cevabına yol açıyor. Kalp atışları-nefes alış verişler hızlanıyor, kaslar gerginleşiyor, baş ağrıları, iştah sorunları, uykusuzluk, kabızlık gibi birçok sorun ortaya çıkıyor. Seks vücudunuzda biriken stresin atılmasına yardımcı oluyor. Vücudunuzda genel bir rahatlama cevabı yaratarak stresin yarattığı olumsuz etkilerle baş etmenizi kolaylaştırıyor.

Tartışmaları Hafifletir

Mutlu bir seks sırasında partnerler arasında bağlılık hormonu olarak bilinen oksitosin salgılanıyor. Bu hormon partnerlerin birbirine karşı hissettiği duygusal ve fiziksel çekimin devam etmesine yardımcı. Hatta bu yüzden tartışmalar sonrasında seks yapıldığında partnerler birbirine karşı çok daha uzlaşmacı ve olumlu yaklaşıyor. Yani seksin gerçekten de ilişki çatışmalarını hafifletici gücü var.

İlişkiyi Destekler

İngiltere’de yapılan bir çalışmada, boşanmaların yarısından fazlasının cinsel sorunlar nedeniyle gerçekleştiği gösterildi. Bu yönden bakınca mutlu bir ilişkide olmazsa olmaz parçalarından birinin cinsel hayat olduğunu hemen anlayabiliriz.

Anti Aging Etkili

Seks konusunda yapılan pek çok çalışmada, düzenli seks hayatı olan kadın ve erkeklerin çok daha uzun yıllar kaliteli bir yaşam sürdürdüğü gösterildi. Seksin genel sağlık durumuna olumlu katkısı var. Üstelik haftada 3 kez seks yapan çiftler 10 yıl da genç gösteriyor.

Kilo Verdirir

Haftada 2 kez seks yapmanız yılda yaklaşık 80 km koşmaya eş değer. Hazırlık aşamasında ve seks sırasında yapılan aktivitelere göre değişse de cinsellik hiç de fena bir egzersiz türü değil.

Bağışıklığı Kuvvetlendirir

Haftada 2 kez seks yapanlarda bağışıklığı koruyan maddeler %30 daha fazla salgılanıyor. Bu kişilerde hastalık riski de yarı yarıya azalıyor. Özellikle bağışıklık hastalıklarının sıklaştığı mevsim geçişlerinde bu önemli bir tüyo.