Aşk Kaslarını Biofeedback ile Güçlendirin!

Pelvik adaleler, bizim tabirimizle aşk kasları, cinsel bölgeyi bir ağ gibi kaplıyor. Bu kasların hem idrar fonksiyonları açısından hem de sağlıklı bir cinsel yaşam için önemli görevleri var. Özellikle hamilelik ve doğum sonrası pelvik kaslar gevşeyip idrar kaçırma ve cinsel zevkte düşüş gibi sorunlara yol açabiliyor. Bu kaslar aynı zamanda cinsel bölgeye giden kan akışını arttırarak cinsellikte kayganlık sağlanması ve orgazm için gereken uyarılma seviyesini sağlıyor.

Aşk Kaslarını Tehdit Eden Risk Faktörleri

  • Kadınlara Özel: Kadınlarda hamilelik ve doğumda pelvik kaslar zayıflayabilir. Menopoz sürecinde de hormon değişimine bağlı olarak kaslar gevşeyebilir. İleri vakalarda rahim, mesane veya rektumda sarkmalar oluşabilir. Şiddetli idrar kaçırma veya sarkma sorunlarında mutlaka jinekoloji ve üroloji konsültasyonu almakta fayda var.
  • Hareketsizlik: Her kas grubunda olduğu gibi pelvik kaslar da çalışmadığında güçsüzleşir.
  • Kilo fazlalığı: Aşırı kilo ve obezite pelvik taban üzerinde ekstra yük yaratır.
  • Kabızlık: Kronik kabızlık ve ıkınma hareketi pelvik kasların zayıflamasına yol açabilir.
  • Kronik öksürük: Bronşit veya sigara içmek gibi bir nedenle kronik olarak öksürenlerde pelvik taban gevşeyebilir.
  • Yaşlanma: İlerleyen yaşla birlikte genel kas dokusundaki zayıflama pelvik kaslarda da hissedilir.
  • Ağır kaldırma: İş nedeniyle veya günlük hayatta sık sık ağır eşya kaldıranlarda pelvik taban üzerindeki baskı artar.
  • Ameliyatlar: Pelvik tabandaki sinirlere hasar verecek ameliyatlar veya travmalarda da kaslar zayıflayabilir.

Pelvik Biofeedback Nedir?

Biofeedback tıpta uzun yıllardır kullanılan bir yöntem. Biofeedback normalde farkına varmadığımız vücutta işlevlerini bir monitör aracılığı ile takip etmemizi sağlayan bir sistem. Vücudunuzun doğal göstergelerini (tansiyon, kalp atım hızı gibi) bir ekran yardımıyla takip etmenizi ve düzenlemenizi sağlıyor. Pelvik Biofeedback de aşk kaslarının eğitimi için kullanılıyor.

Kegel gibi bireysel olarak uygulanan kas çalışmalarını her kadın kolaylıkla yapamıyor. Hem çalışmaları düzenli yapmak hem de egzersizi doğru uygulamak zor oluyor. Kasların yerini bulmak, doğru kası çalıştırmak, diğer kas gruplarını gevşek tutarak cinsel kas egzersizlerini yapmak sıkıntı yarattığı için aşk kaslarını eğitmekte profesyonel bir kas koçuna başvuruyoruz.

Biofeedback ile klinik bir ortamda pelvik kas tonusunu ölçmek ve pelvik kasları çalıştırmak mümkün oluyor. Pelvik biofeedback’te farkına varmadan az veya çok çalıştırdığınız aşk kaslarınızı bir monitör ile takip ederek doğru çalıştırmayı öğreniyorsunuz. Aşk kasları üzerine yerleştirilen özel algılayıcılar sayesinde biofeedback monitöründe kendi kaslarınızın kasılma ve gevşeme seviyesini görüyorsunuz.

Ekranda yer alan eğrilerden pelvik kaslarınızın kasılma şiddetini izliyorsunuz. Verdiğimiz kas komutlarını yaptığınızda eğrilerin hareketine göre ne şiddette kasıldığınızı ve hangi kası çalıştırdığınızı öğreniyorsunuz.

İşlem kesinlikle ağrısız ve günlük yaşama hemen dönülebiliyor. 30-45 dakikalık seanslar şeklinde düzenleniyor. Gerekirse eklenilen mindfullness çalışmalarıyla daha etkin bir konsantrasyon sağlanıyor.

Aşk kaslarını kuvvetlendirdiğinizde hem idrar hem de cinsel fonksiyonlarda önemli bir gelişme sağlanıyor. Özellikle hamilelik ve doğum sonrasında bu çok önemli!