100 Yaşına Gelmek Artık Çok Kolay!

Geçtiğimiz günlerde yapılan bir açıklamada 2030 yılında insan ömrünün 90’lı yaşları geçeceği belirtildi. Ben hiç şaşırmadım. Şu anda bile beklenen yaşam süresi neredeyse 90’lara yaklaştı. Hepimiz 100 yaşına kadar yaşayabiliriz.

Peki 100 yaşına gelmek mi önemli, 100 yaşına nasıl geldiğiniz mi?

Modern hayatta yaşlılık düşkünlük, üretgen olmamak, yük olmak gibi daha negatif sıfatlarla anılsa da eski toplumlar uzun ömürlü insanlara büyük bir saygıyla yaklaşıyordu. Bunun en büyük nedeni bu yaşlı insanların tüm istatistiksel ihtimalleri hiçe sayarak beklenmedik bir yaşa ulaşmalarıydı. Bir nevi şans! Düşünsenize enfeksiyonlar, salgın hastalıklar, travmalar, daha neler neler atlatılıyor. Tıp ilkel, önleyici yöntemler zayıf.

Şimdi ise 100 yaşına gelmek için pek çok imkanımız var. Tıp ilerledi. Hastalıklarımız için ilaçlar kullanabiliriz, ameliyat olabiliriz. Hatta gen terapi, kök hücre yöntemler, robotik çağ, 3D medikal yazıcılar, elimizde onlarca seçenek var. Sağlık bilincimiz de arttı. Sağlıklı beslenebiliriz, spor yapabiliriz, daha kaliteli uyku uyuyup, stresimizi yönetebiliriz.

Ama bunları yapmıyoruz değil mi? Yine şekerli, bol karbonhidratlı besleniyor, sporu her gün erteliyor, diyetlere bir türlü başlayamıyor, stresli-depresyonda hissetsek de yardım almıyoruz. Arkadaş ilişkilerimizi erteliyor, sağlık şikayetlerimizi geciktiriyor, ailemize-eşimize vakit yaratamıyoruz.

İşte tam bu noktada size bir hatırlatma yapmak istedim: Sağlık kumbaranıza ne koyuyorsanız bunların etkisi esas 65 yaşı geçtiğinizde kendini gösteriyor. Siz sağlıksız bir yaşam tarzıyla gençlik yıllarını ve orta yaşı geçirseniz de sizi bekleyen son 50 yılın nasıl geçeceği tam da bugüne bağlı. Bu ekonomik durumunuz için de, sağlığınız için de, aile ilişkileriniz için de böyle.

O son 50 yılda aktif, ailesiyle, dostlarıyla birlikte, üretgen, toplum içinde, sağlık sorunlarını yönetebilen, özgür biri mi olmak istemez misiniz?

O zaman adımınızı bugünden atın.

Çünkü 100 yaşa gelmek artık kolay.

Ama son 50 yılı kaliteli yaşamak zor!